Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Palmy to nasza tradycja. Przekażmy ją młodszym pokoleniom

2018-04-01 07:30:00 (ost. akt: 2018-03-31 22:52:11)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Kultywowanie pięknych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza, że większość z nas podąża do nowoczesności. Od 1995 roku, w Niedzielę Palmową w Rozogach odbywa się konkurs, który kultywuje tradycję wykonywania świątecznych palm.

Rozogi można chyba spokojnie nazwać "palmową stolicą" naszego województwa. Dlatego, że zwyczaj robienia palm jest tam nadal żywy, ale też dlatego, że co roku odbywa się tam konkurs "Palmy Wielkanocnej". W tym roku, jubileuszowy, bo XX. W tym roku na konkurs zgłoszono 46 palm. Wszystkie przyniesiono do kościoła. Po Mszy Świętej procesja z palmami przeszła do sali sportowej przy Zespole Szkół.
- Rodzima tradycja jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom. W zrobienie takiej palmy trzeba włożyć wiele pracy i serca. U nas w Rozogach tradycja robienia palm jest kultywowana. Buduje to tożsamość i więzi społeczne, jak również stanowi piękny przykład sztuki ludowej – mówił otwierając konkurs Zbigniew Kudrzycki, wójt Rozóg.
Imprezę uatrakcyjniły występy młodzieży, która uczestniczy w programie Erasmus +. Młodzi ludzie z Grecji, Chorwacji i Słowenii gościli przez tydzień w Rozogach w ramach współpracy i wymiany zagranicznej uczniów. Program realizuje Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach. Po części artystycznej ogłoszono wyniki. Komisja oceniła 48 palm, biorąc pod uwagę pomysłowość, estetykę i technikę wykonania prac, bogactwo użytych materiałów oraz ogólne walory artystyczne i estetyczne. Prace zgłoszone do konkursu oceniane były w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej, a każda z nich podzielona na dorosłych, młodzież i dzieci. Wszystkie Palmy wielkanocne posiadały swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechowały je zarówno rozmiary – niektóre palmy sięgały nawet do kilku metrów wysokości — sposób wykonania, jak też bogata dekoracja. Palmy z Rozóg są wyjątkowe i różnią się bardzo od tych, które można kupić w supermarketach czy kwiaciarniach – ręcznie robione, smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami.
- Po raz dwunasty jestem w Rozogach na Niedzieli Palmowej i konkursie - mówi Jarosław Matłach Starosta Szczycieński. - Wszystkie palmy są przepiękne, każda z nich jest inna, przemyślana i niezwykle kolorowa. Cieszy, że tradycja robienia palm w Rozogach jest kultywowana.

Zgłoszenia grupowe:
1. Przedszkola
I miejsce - Przedszkole Samorządowe w Rozogach „Kraina Uśmiechu” orz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowach
2. Szkoły podstawowe:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Rozogach kl. II
II miejsce - Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Sołectwa Wilamowo
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Rozogach kl. I
3. Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce - Gimnazjum kl. II im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach
II miejsce – Natalia Kompa i Klaudia Ruszczyk
4. Dorośli
I miejsce – Klub Seniora - Rozogi
II miejsce - Klub Seniora - Świętajno oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach
III miejsce – Sołectwo Radostowo oraz Zespół „Babskie Olekanie” - Rozogi

Zgłoszenia indywidualne:
1. Przedszkola
I miejsce – Maja Zielińska – Radostowo
II miejsce - Maja Rychlewska - Występ
III miejsce – Aleksandra Hilińska – Występ
2. Szkoły podstawowe
I miejsce - Zuzanna Zielińska kl. II Radostowo oraz Łucja Gwiazda – Dąbrowy
II miejsce - Nikola Dziczek kl. III SP Rozogi, Dominik Świder kl. VI Radostowo, Marcin Mróz kl. VII SP Rudka oraz Oliwia Więcek kl. VII SP Dąbrowy
III miejsce – Paulina Bojarska kl. VI Radostowo oraz Gabriela Ruszczyk SP Rozogi,
3. Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce - Daria Łysiak - Rozogi
4. Dorośli
I miejsce – Zofia Zielińska - Radostowo
II miejsce - Iwona Bojarska - Rozogi

NAGRODA SPECJALNA:
EKOLOGICZNA PALMA - NADLEŚNICTWO SPYCHOWO

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages