Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Sołtys powinien być dobrym organizatorem

2018-03-03 15:21:05 (ost. akt: 2018-03-03 15:23:04)

Autor zdjęcia: Arch. GOK w Rozogach

Rozkręca się nasz plebiscyt na SuperSołtysa 2018 roku. Mamy już pierwszych liderów klasyfikacji, ale wciąż pozostało 6 dni do jej rozstrzygnięcia. Przypominamy, że głosować na swojego ulubionego sołtysa możecie do 9 marca.

Urząd sołtysa istnieje w naszym kraju od XII wieku. Ta historyczna ciągłość sprawiła, że zakorzenił się on mocno w świadomości mieszkańców wsi. Dzisiaj piastowanie tej godności oznacza nie tylko samo administrowanie. To również skuteczne reprezentowanie sołectwa w gminie i dbałość, aby postulaty zebrania wiejskiego znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie budżetu gminy i planie jej rozwoju. Dobry sołtys musi być także sprawnym organizatorem, który potrafi rozbudzić aktywność lokalnej społeczności i motywować mieszkańców do włączania się w sprawy własne i sołectwa. Sprawne piastowanie tej funkcji jest dowodem szczególnej działalności i aktywności w pracy na rzecz lokalnej społeczności, ponieważ podejmowane inicjatywy w istotnej mierze przyczyniają się do rozwoju i modernizacji sołectwa, są także doskonałym przykładem na to, jak wiele można osiągnąć, mając wiedzę, energię, ciekawe pomysły i angażując w ich realizację wiejską społeczność.
- Wszystko co się robi w sołectwie ma służyć zbiorowym potrzebom wspólnoty jego mieszkańców - mówi Marek Stolarczyk sołtys Rozóg. - To moja pierwsza kadencja na stanowisku sołtysa. Byłem bardzo zaskoczony, ze ktoś zgłosił mnie do plebiscytu. To miłe, że ludzie doceniją naszą pracę. Zostałem sołtysem, bo lubię i chcę pomagać mieszkańcom swojej miejscowości i gminy. Od urodzenia mieszkam w Rozogach i znam dobrze to środowisko, potrzeby mieszkańców, ich radości i bolączki. Dziękuję wszystkim, którzy oddają na mnie swoje głosy, bo to znaczy, że dostrzegają to, co robimy dla naszej małej ojczyzny - dodaje.
Są to działania, które można określić mianem działań na rzecz dobra wspólnego. Podparte ambitnymi celami i konsekwencją w dążeniu do ich realizacji budzą powszechny szacunek i uznanie. Sołtys podejmuje działania służące modernizacji terenów wiejskich i aktywizacji lokalnego życia obywatelskiego. Jego zaangażowanie w konkretne sprawy wynika przede wszystkim z tego, że słucha mieszkańców i widzi ich potrzeby, potrafi z nimi rozmawiać i wie, co im leży na sercu, a także czego oczekują od sprawujących „władzę” a czego od społeczności wiejskiej. Ważną kwestią jest też fakt, że kandydowanie na to stanowisko może być wynikiem własnych potrzeb, bo przecież sołtys to mieszkaniec jednostki pomocniczej gminy czyli sołectwa. W mniejszych społecznościach łatwiej jest ustalić wspólne priorytety, dokonać gradacji i wytypować najpilniejsze potrzeby do realizacji. To właśnie sołtys potrafi te wszystkie problemy przenieść na właściwe miejsce i doprowadzić do skutecznego działania.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. WYBORCA #2454922 | 149.172.*.* 5 mar 2018 22:34

    PAN STAROSTA TU,PAN STAROSTA TAM,PRZECIEŻ TO JAWNA KAMPANIA WYBORCZA.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages