Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Uczniowie z Rozóg odkrywali uroki Słowenii

2018-01-07 09:00:00 (ost. akt: 2018-01-06 22:14:09)

Autor zdjęcia: Gimnazjum w Rozogach

Młodzież i nauczyciele z gimnazjum w Rozogach po raz trzeci wzięli udział w warsztatach międzynarodowych, zorganizowanych w ramach projektu „Przez zdolności artystyczne do rozwiniętych umiejętności podstawowych ”Programu ERASMUS +.

Tym razem na warsztaty 14-osobowa grupa z Rozóg wyjechała pod koniec ubiegłego roku do Słowenii - niewielkiego kraju, którego obszar można porównać do wielkości województwa warmińsko – mazurskiego, a który kryje w sobie ogromne bogactwo kulturowe i niezwykłe uroki krajobrazu. Młodzież polska, grecka, chorwacka i słoweńska pracując wspólnie w trzech zespołach: teatralnym, muzycznym i plastycznym, miała okazję rozwijać swoje zdolności artystyczne, umiejętności językowe i matematyczne.
Celem całego przedsięwzięcia była matematyczna improwizacja teatralna prezentowana na zakończenie warsztatów, do której włączono także rodziców. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w realizacji tego przedsięwzięcia i świetnie się bawili wspólnie spędzając czas.
Podczas spotkania w Słowenii uczestnicy projektu wzięli również udział w zajęciach garncarstwa artystycznego, mogli też nauczyć się wykonywać nadruki na koszulkach. Ważnym punktem warsztatów była międzynarodowa konferencja nauczycieli. Miała ona na celu wymianę tzw. dobrych praktyk na temat rozwijania kompetencji uczniów. Swoje pomysły na pracę z uczniami zaprezentowali również polscy nauczyciele. W Słowenii nastąpiło również rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu plastycznego „Mój kraj” oraz wernisaż nagrodzonych prac. Na 300 prac zgłoszonych do konkursu uczennice Gimnazjum w Rozogach wykazały się zdolnościami plastycznymi i zostały wysoko ocenione. I tak pierwsze miejsce w konkursie zajęła Zuzanna Kaczmarczyk a wyróżnienie Zuzanna Madej. Oprócz zajęć warsztatowych, które odbywały się w bardzo nowocześnie wyposażonej szkole, uczestnicy wyjazdu mieli czas by zwiedzić okolice miejscowości Kamnik i poznać słoweńską kulturę. Odwiedzili też stolicę Słowenii – Ljubljanę, a w niej Starówkę, zabytkowy zamek oraz Muzeum Szkolnictwa, w którym młodzież przeniosła się w czasie, uczestnicząc w lekcji z obowiązującymi XIX – wiecznymi zasadami dotyczącymi stroju, sposobu zachowania a także stosowanych kar.
Największe wrażenie zrobiła jednak na uczestnikach wyprawa w góry, na Wielką Planinę – halę położoną w samym sercu Alp Kamnickich. Tam młodzież wraz z opiekunami podziwiała piękne alpejskie widoki oraz wioskę pasterską, w której rolnicy do dziś wypasają krowy.
Uczestnicy wyjazdu podzielili się wrażeniami z pobytu w Słowenii z rodzicami i zaproszonymi gośćmi podczas listopadowej wywiadówki. Wszyscy podkreślali wielką życzliwość, gościnność i otwartość słoweńskich rodzin, u których mieszkali uczniowie. Wielokrotnie wspominali również jak wielkie znaczenie dla ich rozwoju miał ten wyjazd i to nie tylko ze względu na praktyczne wykorzystanie języka angielskiego.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages