Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Bezinteresownie od 5 lat dzielą się życiodajnym lekiem

2017-05-14 11:04:47 (ost. akt: 2017-05-14 10:39:24)

"Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.To dar życia." pisał św. Jan Paweł II. Honorowi Krwiodawcy z gminy Rozogi od pięciu lat dzielą się tym cudownym lekiem z innymi ludźmi. Ich Klub obchodził właśnie 5-lecie działalności.

- Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze wiadomości, że być może moja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób najbliższych - zapewniają członkowie Klubu HDK w Klonie. - Już po pierwszej donacji poznaje się grupę swojej krwi, która zostanie wpisana do legitymacji hdk – może przydać się to w przyszłości – nawet wielokrotnie. Jako krwiodawca mam zapewnioną bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i systematycznie aktualizowane wyniki badań laboratoryjnych. Komu pomagamy? Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możemy jej potrzebować. Warto zostać krwiodawcą i podrować potrzebującym bezceny lek jakim jest nasza krew - dodają.
Klub Honorowych Dawców Krwi przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Klonie powstał 5 marca 2012 roku. Była to inicjatywa strażaków z Klonu, Wilamowa i Rozóg. Ówczesnym prezesem straży w Klonie i głównym inicjatorem jego założenia był Sławomir Samsel. Ustalono, że siedziba Klubu zostanie umiejscowiona w Klonie, a jego prezesem została wybrana Małgorzata Dragun. Początkowo Klub HDK liczył 21 członków, jednak w ciągu pięciu lat przybyło dawców życiodajnego płynu i obecnie zrzesza 37 osób .Po czteroletniej kadencji zarządu odbyły się wybory, po których nowym prezesem została Jolanta Zdunek
- Powstanie Klubu w Gminie Rozogi wypełniło lukę na mapie krwiodawstwa powiatu szczycieńskiego. Nasza gmina nie jest duża, ale zaangażowanie krwiodawców jest ogromne. Akcje poborów zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem - zapewniają czlonkowie klubu.
Podstawowym celem klubów Honorowych Dawców Krwi jest propagowanie i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności daru krwi .Pierwszą akcją, w której Klub HDK w Klonie wziął udział był wyjazd do Szczytna na akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
W ciągu pięcioletniej działalności zorganizowano 20 akcji poborów krwi, podczas których zarejestrowano 427 krwiodawców i zebrano 190 litrów krwi, w tym cztery pobory były dedykowane dla konkretnych osób.
Klub HDK w Klonie bierze udział w ogólnopolskich akcjach Polskiego Czerwonego Krzyża takich jak: zbiórka odzieży i żywności dla dzieci z najuboższych rodzin, Wyprawka dla Żaka czy Gorączka Złota. W ramach ostatniej akcji dzięki współpracy uczniów i pani Marzeny Błaszczak - dyrektora miejscowej szkoły - udało się zebrać ponad 22 kilogramy monet. W szkole został zorganizowany także konkurs plastyczny pod hasłem „Twoja Krew ratuje życie”, który miał na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz przybliżenie działalności klubów HDK. Na obu akcjach dzieci zostały nagrodzone upominkami. Klub w Klonie w ciągu tych pięciu lat uczestniczył także w spartakiadach zdrowia Klubów HDK. Kolejnym sukcesem naszego klubu jest odznaczenie naszych krwiodawców za długoletnie i bezinteresowne oddawanie krwi. Podczas obchodów dni Honorowych Dawców Krwi w ubiegłym roku odznaczenia otrzymali: Krzysztof Trzciński - po oddaniu 18 litrów krwi, +Wojciech Kulas, Maciej Sypiański oraz Elżbieta Szmigiel - po oddaniu 6 litrów krwi.
Na uroczystość 5-lecia Klubu HDK w Klonie przybyli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Sylwia Jaskulska, Starosta Szczycieński - Jarosław Matłach, Wójt Gminy Rozogi - Zbigniew Kudrzycki, zastępca Prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża - Zbigniew Stasiłojć oraz nasi czlonkowie i sympatycy.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages