Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Dzień patriotyzmu w Klonie

2016-10-07 16:43:11 (ost. akt: 2016-10-07 11:46:05)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Patriotyzm powinien się kojarzyć z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętności wobec czasów teraźniejszych. Patriotyzm dnia dzisiejszego to także troska o polityczne losy ojczyzny, ale również troska o rodzinę, poszanowanie własności prywatnej i społecznej, sumienne wykonywanie obowiązków w miejscu pracy, przedkładanie dobra wspólnego nad własne. Niecodzienną "lekcję patriotyzmu" przygotowano w Zespole Szkół w Klonie.

Do niedawna patriotyzm utożsamiano głównie z poświęceniem się dla Ojczyzny na polu walki w czasie wojny. Uosobieniem patriotyzmu był żołnierz przelewający krew w obronie Ojczyzny, a recepta jak zostać patriotą była prosta – zaciągnąć się do wojska, wziąć karabin, ruszyć do walki z wrogiem. Na szczęście żyjemy dzisiaj w innych, spokojniejszych czasach. Jednak bycie patriotą w XXI wieku w Polsce nie jest łatwe.
W Zespole Szkół w Klonie w środę, 5 października przygotowano uroczysty apel z okazji Dnia Patriotyzmu. Uroczystość zgromadziła uczniów, nauczycieli, przedstawicieli gminy Rozogi oraz innych instytucji z terenu powiatu szczycieńskiego, a nawet województwa. Dzieci i młodzież przygotowała program artystyczny, a poszczególni przedstawiciele mówili o wartościach i tradycjach patriotycznych w swoich zawodach.
— Czym jest współczesny patriotyzm? To przede wszystkim szacunek i umiłowanie ojczyzny — mówił Zbigniew Kudrzycki wójt Gminy Rozogi. — To stawianie dobra kraju ponad dobra osobiste, Miłość do ojczyzny, nawet tej małej - gminy czy miejscowości. Szalenie trudne jest jednoznaczne określenie, bo co innego jest być patriotą w czasie wojny, a co innego w czasie pokoju. Współczesny patriotyzm bywa wielowymiarowy — tłumaczył.
Patriotyzm to nie tylko docenianie niepodległości i suwerenności ojczyzny, wielkich i doniosłych wydarzeń z dziejów, ale także kształtowanie postaw ogólnoludzkich, przestrzeganie i poszanowanie prawa, dyscypliny społecznej, sumienne wywiązywanie się z obowiązków. Patriotyzm na co dzień to przede wszystkim solidne wypełnianie obowiązków obywatelskich m.in. służba wojskowa, płacenie podatków, ochrona środowiska. Dojrzały patriota, to człowiek interesujący się przeszłością kraju, jego dorobkiem kulturalnym i gospodarczym, tradycją i wartościami.
Istotne w wychowaniu jest kształtowanie przez nauczycieli patriotycznych postaw uczniów, czyli pozytywnego nastawienia wobec Ojczyzny i jej problemów. Wpajanie młodzieży patriotyzmu to także uczenie ich szacunek i czci dla symboli naszej Ojczyzny czyli dla godła, flagi i hymnu narodowego. Przejawiają się one w bardzo prostych gestach, takich jak stanie na baczność i śpiewanie hymnu podczas akademii szkolnych, zachowanie powagi podczas obchodów rocznic świąt narodowych, wywieszenie flagi biało-czerwonej w czasie tych świąt. Te tradycje są kultywowane w Zespole Szkół w Klonie i jak śpiewali uczniowie „Módlmy się za naszą Ojczyznę, za poległych w boju, módlmy się za własne dusze...”


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages