Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Święto plonów w Rozogach

2016-09-10 11:28:16 (ost. akt: 2016-09-10 11:36:51)

Rolnicy z terenu Gminy Rozogi dziękowali w niedzielę 4 września za tegoroczny urodzaj i zebrane plony podczas dożynek. - Plon niesiemy plon, w gospodarza dom, żeby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało, plon niesiemy plon w gospodarza dom - głosi pieśń dożynkowa, której nie zabrakło podczas tegorocznego Święta Plonów.

Uroczystość obchodów święta plonów rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Rozogach. W jej trakcie poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych urodzajów. Po mszy korowód z wieńcami, delegacjami poszczególnych sołectw, mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi przemaszerował do amfiteatru, gdzie rozpoczęto główne uroczystości dożynkowe. Na początku wszystkich przybyłych, a w szczególności rolników oraz zaproszonych gości, powitał Zbigniew Kudrzycki wójt gminy Rozogi, któremu chwilę wcześniej chleb dożynkowy wręczyli starostowie tegorocznych dożynek Dorota Mierzejewska i Sebastian Drężek oraz sołtysi. Gospodarz dożynek, przyjmując chleb, upieczony z tegorocznych ziaren, obiecał dzielić nim sprawiedliwie, aby wystarczyło dla wszystkich mieszkańców. Bochny chleba podzielono i rozdzielono pomiędzy przybyłych na uroczystość. Następnie gospodarz dożynek, wójt gminy Rozogi podziękował rolnikom za trud całorocznej pracy. -
- Święto plonów to czas, kiedy możemy podziękować za owoc całorocznego trudu. Jest to symbol przywiązania do tradycji narodowej, a dzielenie chlebem jest znakiem wzajemnego szacunku - zwracał się do zgromadzonych Zbigniew Kudrzycki. - Dożynki są także okazją do wyrażenia wdzięczności rolnikom, za kultywowanie wielowiekowych tradycji i uczenie wzajemnego szacunku - mówił.
W trakcie dożynek nie zabrakło sutego poczęstunku dla uczestników i zgromadzonych mieszkańców, przygotowanego przez poszczególne sołectwa. Ogłoszono również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. I tak pierwsze miejsce zajął wieniec sołectwa Orzeszki. Drugie miejsce i nagrodę specjalną wójta gminy jury przyznało sołectwu Rozogi. Sołectwa: Występ, Radostowo i Dąbrowy otrzymały drugie miejsce. Uroczystości dożynkowe swoimi występami uświetniły zespoły ludowe, a lokalne zespoły porwały zebranych do wspólnej zabawy. Do północy mieszkańcy i goście wspaniale bawili się na obchodach dożynkowych. I nawet niezbyt sprzyjająca pogoda - deszcz, nie zakłóciła uroczystości.
- Dożynki to piękne, tradycyjne święto. To święto wspaniałych ludzi. Święto, które jest obchodzone wyjątkowo. Właściwie żadna grupa zawodowa, czy społeczna nie obchodzi swojego święta, w tak uroczysty sposób, jak rolnicy. I to bardzo dobrze, bo my rolnicy wykonujemy wyjątkową pracę i za tą pracę przychodzimy dzisiaj podziękować, bo przecież dożynki to święto dziękczynienia i radości – zapewniali rolnicy z gminy Rozogi.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages