Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Izba Regionalna w Rozogach już czynna

2016-06-18 10:50:38 (ost. akt: 2016-06-30 10:45:06)

Uroczyste otwarcie Izby Regionalnej nastąpiło w piątek, 9 czerwca. Imprezę uświetnił występ zespołu „Babskie Olekanie”, prezentacja książki Jerzego Woźniaka pt. „Mazur” oraz multimedialny pokaz zdjęć i kart pocztowych ukazujących powiat szczycieński przygotowany przez Witolda Olbryś.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach uroczyście otwarto Izbę Regionalną, w której większość eksponatów pochodzi z Muzeum Mazursko-Kurpiowskiego, które prowadził pan Henryk Dąbrowski - Kurp, który po wojnie osiadł na Mazurach. Pan Henryk urodził się w niewielkiej miejscowości Dąbrówka, w 1957 r. osiadł w Rozogach. Wieloletni nauczyciel, twórca i pierwszy dyrektor Szkoły Rolniczej w Rozogach, twórca Muzeum Mazursko-Kurpiowskiego w Rozogach. Po przejściu na emeryturę poświęcił się pracy pisarskiej i społecznikowskiej. Za jego przyczyną w powiecie szczycieńskim powstał oddział Związku Kurpiów, bo właśnie kurpiowskiej tradycji i historii pan Henryk był wierny od najmłodszych lat. Muzeum, powstało w 1996 roku i mieściło się w jego domu. W jego zbiorach znajdowały się dawne przedmioty codziennego użytku oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Po śmierci pana Henryka w 2012 roku muzeum zostało zamknięte. Większość rzeczy została przekazana do Gminnego Ośrodka Kultury.
— W Izbie oprócz zbiorów Henryka Dąbrowskiego można zobaczyć reprodukcje zdjęć i kart pocztowych z terenu gminy Rozogi do II wojny światowej — informuje Wojciech Szewczak dyrektor GOK w Rozogach. — Czekamy na kolejne zdjęcia naszych mieszkańców, które uzupełnią nasze dwie tablice — dodaje.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages