Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Seniorzy szykują już palmę wielkanocną

2016-03-07 13:21:17 (ost. akt: 2016-03-07 13:24:34)

Co roku seniorzy w Rozogach przygotowują palmy wielkanocne i inne ozdoby świąteczne. Powstają one na spotkaniach klubu seniora. W tym roku pracowici seniorzy planują wykonanie czterometrowej palmy.

Klub seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach jest jedną z nielicznych grup w naszym powiecie zajmującą się podtrzymywaniem rodzimych tradycji i obrzędów. Znane są ich widowiska obrzędowe, wystawiane nie tylko na deskach w miejscowym GOK. Co roku seniorzy przygotowują również palmy wielkanocne i ozdoby. Tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi są głęboko zakorzenione w kulturze mieszkańców gminy Rozogi.
— Nie wyobrażamy sobie przeżywania tych wyjątkowych świąt bez konkretnych symboli — mówią seniorzy. - Należą do nich nie tylko pisanki czy baranki, ale również palmy wielkanocne. Obchody świąt rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową, a najważniejszym symbolem tego dnia jest palma wielkanocna lub gałązka wierzby. W Polsce zwyczaj święcenia palm pojawił się w średniowieczu i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie — zapewniają.
Klubowicze spotykają się raz w tygodniu i rozpoczęli produkcję kwiatów z bibuły, które przyozdobią palmę.
— Musimy przygotować około 400 kwiatów, kilkanaście metrów wstążek i innych dekoracji — mówią seniorzy. — Palma zostanie zgłoszona na XXI powiatowy konkurs Rozogi 2016. Od kilku lat nasze wykonanie podoba się jurorom i w ostatnich trzech latach w kategorii dorośli zajmowaliśmy pierwsze miejsce — opowiadają.
Jak zapowiadają seniorzy z Rozóg postarają się, by w tym roku ich palma była jeszcze piękniejsza i zachwyciła nie tylko jurorów, ale i mieszkańców powiatu.
— Dopóki będziemy mieć możliwość i zdrowie będzie dopisywać, będziemy tradycję robienia palm podtrzymywać — zapewniają seniorzy. — Chcemy aby, młodzi ludzie widzieli, że te piękne obrzędy Wielkanocne warte są przekazywania z pokolenie na pokolenie — dodają.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages