Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

90-lecie OSP Dąbrowy

2015-07-09 12:09:13 (ost. akt: 2015-07-09 12:16:31)
90-lecie OSP Dąbrowy

90-lecie OSP Dąbrowy

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

W niedzielę, 28 czerwca na placu przy budynku OSP Dąbrowy odbyły się uroczystości 90-lecia powstania jednostki. Była to okazja do podziękowania członkom za ich poświęcenie i trud, jaki wkładają w niesienie bezinteresownej pomocy innym.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. w kościele w Dąbrowach. Dalsza część uroczystości odbyła się przed remizą OSP, gdzie miały miejsce przemówienia gości, gratulacje, podziękowania oraz wręczenie odznaczeń i medali. Strażacy to ludzie, którzy spieszą z pomocą o każdej porze dnia i nocy ratując ludzi oraz ich dobytek. Niejednokrotnie narażają przy tym własne życie. To służba trudna i wymagająca poświęceń.

Historia OSP Dąbrowy
OSP Dąbrowy jest najstarszą jednostką w powiecie. W dawnych Dąbrowach przeważały zabudowania drewniane, kryte słomianą strzechą. Świadomi dużego zagrożenia pożarowego mieszkańcy w roku 1925 postanowili założyć Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszym prezesem jednostki został Michał Lenkiewicz, naczelnikiem Konstanty Sandomierski, zastępcą naczelnika Stanisław Skonieczny, a skarbnikiem Konstanty Wieczorek. Jednostka liczyła wówczas 22 członków. Sprzęt jakim dysponowali ochotnicy to ręczna sikawka i wóz konny ufundowany przez mieszkańców. Pozostały sprzęt - bosaki, łomy i toporki - strażacy przynosili z własnych gospodarstw. Dzięki staraniu mieszkańców w 1963 roku oddano do użytku remizę, która przetrwała do dziś.

"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

– Być strażakiem to wielki zaszczyt, ale i obowiązek. Dzisiejsze święto, to przede wszystkim okazja do podziękowania Wam za zaangażowanie, ofiarność i bezinteresowną pomoc - mówił do strażaków Zbigniew Kudrzycki wójt Gminy Rozogi –Chciałbym Wam pogratulować jubileuszu. Gratuluję odznaczonym i wyróżnionym – kontynuował.
Przemawiający, w swoich wystąpieniach odkreślali również, że dziś zadania strażaków to znacznie więcej niż wyjazdy do pożarów. Strażacy ochotnicy uczestniczą w akcjach ratunkowych zawsze tam, gdzie zagrożone jest życie, zdrowie i mienie ludzi. Niosą pomoc społeczeństwu, w którym żyją, zawsze kiedy zachodzi taka potrzeba. Uczestniczą również w życiu kulturalnym, społecznym i religijnym gminy, swoją obecnością uświetniając szereg uroczystości i wydarzeń. Na ręce prezesa OSP Dąbrowy zostały przekazane prezenty i podziękowania.
- Dziękuję za obecność na naszym jubileuszu. Tradycje strażackie są u nas przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziewięćdziesiąt lat temu nasi przodkowie zdecydowali, że straż jest konieczna i my kultywujemy tą tradycję - zapewniał Zdzisław Zdunek prezes OSP Dąbrowy.

Odznaczeni "Za Zasługi dla pożarnictwa"
Strażacy to ludzie, którzy spieszą z pomocą o każdej porze dnia i nocy ratując ludzi oraz ich dobytek. Niejednokrotnie narażają przy tym własne życie. To służba trudna i wymagająca poświęceń. Podczas uroczystości Złoty Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymał Stanisław Trzciński. Odznaczono Srebrnym Medalem druchów: Andrzeja Kompa, Marka Żarnoch, Mirosława Szydlik i Sławomira Drózd. Brązowy Medal został przyznany czterem ochotniczkom: Teresie Kozon, Małgorzacie Cekała, Reginie Kompa i Małgorzacie Zdunek. Odznakę "Wzorowy Strażak" za działalność, zaangażowaniei godną postawę społeczną otrzymali: Adrian Zdunek, Dawid Drózd, Jakub Jędrzejczyk, Wiktor Żarnoch i Wikor Kozon. Po części oficjalnej uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz oddziału gmnazjum w Dąbrowach zaprezentowali program artystyczny. Nie zabrakło również występu miejscowego zespołu ludowego i rockowego. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu uroczystości. Pogoda dopisała, goście i mieszkańcy również. To dla nas ważny jubileusz - zapewnia Zdzisław Zdunek.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kalif #1773032 | 83.6.*.* 10 lip 2015 19:37

    dla mnie jeden wielki Cyrk!!! wzorowy strażak zdunek ,kozon,Zarnoch haha

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages