Jubileuszowy konkurs Palmy Wielkanocnej

2015-03-31 09:55:27(ost. akt: 2015-03-31 10:07:21)
Kultywowanie pięknych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza w czasach, gdy większość z nas w zawrotnym tempie podąża do nowoczesności.
Nawiązując do pięknej tradycji przygotowania palm i święcenia ich w kościele w niedzielę 29 kwietnia 2015r. w Rozogach odbył się XX Powiatowy Konkurs „Palmy Wielkanocnej” organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Jego celem jest kultywowanie tradycji, kultury i zwyczajów ludowych. Wykonane palmy po Mszy Świętej w miejscowym kościele, procesją zostały przeniesione do sali sportowej przy Zespole Szkół, gdzie nastąpiło ogłoszenie wyników.
- Rodzima tradycja jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom. Trzeba w zrobienie takiej palmy włożyć wiele pracy i serca. Mamy niezapomniane wrażenia z widoku tak pięknych dzieł, Cieszę się, że tradycja z pogranicza mazursko-kurpiowskiego u nas w Rozogach jest kultywowana – zapewniał Zbigniew Kudrzycki Wójt Rozóg.
Imprezę uatrakcyjniły występy Zespołu Folklorystycznego „Babskie Olekanie” i Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie z Rozóg”. Po części artystycznej ogłoszono wyniki. Komisja oceniła 46 palm, biorąc pod uwagę pomysłowość, estetykę i technikę wykonania prac, bogactwo użytych materiałów oraz ogólne walory artystyczne i estetyczne. Prace zgłoszone do konkursu oceniane były w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej, a każda z nich podzielona na dorosłych, młodzież i dzieci. Wszystkie Palmy wielkanocne posiadały swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechowały je zarówno rozmiary – nawet do kilku metrów wysokości, sposób wykonania, jak też bogata dekoracja. Tutejsze palmy bardzo różnią się od tych, które można kupić w supermarketach oraz kwiaciarniach – ręcznie robione, smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Nagrodę specjalną za specyficzną palmę otrzymało Nadleśnictwo Spychowo.
-Od trzech lat bierzemy udział w tym konkursie. Wykonaliśmy palmę z darów lasu – z mchu i szyszek, pomalowanych kolorowymi sprayami, jakich używają leśnicy. Zajęło nam to kilka dni – opowiada Urszula Dyl-Nadolna z Nadleśnictwa Spychowo.
Wiele ciepłych słów popłynęło z ust zaproszonych gości pod adresem wykonawców wielkanocnych dzieł, jak i organizatorów. Konkurs budzi ogromne emocje od 20 lat i jest źródłem niezapomnianych przeżyć. Ta piękna tradycja jest przejawem wartości zaczerpniętych z lokalnej tradycji ludowej. Nikt nie pozostaje obojętny na dostojność rozowskich. Ich wysokość budzi podziw oraz zachwyt przybyłych gości, turystów, pielgrzymów i przedstawicieli polityki.
- Bardzo nas cieszy, że z roku na rok palmy są coraz piękniejsze. Wykonywania palm podejmują się nieliczni pasjonaci ludowej obrzędowości. Nie pozwólmy na zanik tej pięknej tradycji, uczyńmy jak najwięcej, by wciąż była obecna wśród nas. Dziękuję wszystkim wykonawcom, zaproszonym gościom za przybycie i sponsorom za pomoc w uatrakcyjnieniu naszego jubileuszowego konkursu – mówiła Hanną Łukowska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. – Szkoda, że inne gminy nie chcą uczestniczyć w tym konkursie. Wysyłamy informację o konkursie i regulamin uczestnictwa, jednak bez odzewu. Palmy to nasza tradycja i warto przekazywać ją kolejnym, młodszym pokoleniom – zapewnia.

Joanna Karzyńska


WYNIKI XX  POWIATOWEGO  KONKURSU „PALMY  WIELKANOCNEJ”

Nagrody główne:

1. Kategoria indywidualna dorośli:
I .  Krystyna Wiśniewska   
II. Zofia Zielińska   
II. Angelika Drózd  
II. Aleksandra Drózd 
III. Marianna Kaczmarczyk 
III. Halina Marciniak 
III.  Bożena Kaczmarczyk  

2. Kategoria indywidualna młodzież:
I. Zuzanna Drózd 
II. Piotr Kłos   
II. Paweł Łukowski  

3. Kategoria indywidualna dziecięca :
I. Monika Bojarska 
II. Wiktoria Łukowska 
III. Amalia Drężek

4. Kategoria zbiorowa dorośli:
I.  Klub Seniora w Rozogach 
I.  Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach 
I. Stowarzyszenie „Kurpiowskie Pogranicze” w Dąbrowach 
II. Klub Seniora „Młodzi Inaczej” w  Farynach
II. Zespół Pieśni i Tańca „KURPIE” z Rozóg  
II. Zespół  „Babskie Olekanie” 
II. Zespół „Klonowskie Kurpianki” 

III. Filia Biblioteczna w Farynach 
III. Sołectwo Orzeszki

5. Kategoria zbiorowa młodzież:
I.   Klasa II d Gminazjum im Ks.J Twardowskiego w Rozogach oddział w Dąbrowach  
II. Samorząd Uczniowski Klasa I Liceum Ogólnokształcącego w Rozogach
II. Klasa II b Gminazjum im Ks .J Twardowskiego w Rozogach

6. Kategoria zbiorowa dziecięca:
I. Klasa II Sz.P. im Jana Pawła II w Rozogach 
I . Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dąbrowach
I. Oddział Przedszkolny przy Sz.P w Rozogach 
II. Szkolny Ekozespół „Mali Przyrodnicy” 
II. Klasa III a Sz.P. im Jana Pawła II w Rozogach 
II. Przedszkole Samorządowe „Kraina uśmiech” w Rozogach 
II. Klasa I a ze Sz.P. im Jana Pawła II w Rozogach
III. Szkoła Podstawowa w Klonie


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. anty #1706574 | 178.43.*.* 5 kwi 2015 18:59

    czyż widzę tu polityków PO-PSL którzy walczą z tradycją POLSKĄ w sejmie .to że jesteście hipokrytami to jeszcze bardziej uwiadomiło mnie w przekonaniu p

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5