środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Strażacy uczyli się udzielania pierwszej pomocy

2014-10-22 09:08:01 (ost. akt: 2014-10-22 09:15:44)

Kilkunastu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozogach uczestniczyło w kilkugodzinnym bezpłatnym szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia odbyły się w rozowskiej remizie, a przeprowadzili je członkowie Fundacji i Grupy Ratowniczej Autrimpus ze Szczytna.

OSP Rozogi to kolejna jednostka z Powiatu Szczytno, którą odwiedzili ratownicy z Fundacji i Grupy Autrimpus Szczytno. Wcześniej podobne zajęcia odbyły się w kwietniu w wielbarskiej remizie. Wówczas w szkoleniu wzięło udział prawie 20 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Wielbark.
- W małych miejscowościach często jako pierwsi na miejsce zdarzenie docierają strażacy ochotnicy, dzięki temu pożar może być szybciej ugaszony, a osobom poszkodowanym zostanie udzielona niezbędna pomoc przedmedyczna – mówi Zbigniew Stasiłojć, na co dzień strażak w KPPSP w Szczytnie i członek Grupy Ratowniczej Autrimpus Szczytno. – Podczas takich zajęć druhowie mają okazję doskonalić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, a tego jak wiemy, nigdy nie jest za dużo.
Prowadzenie takich szkoleń to jeden z celów statutowych Fundacji Autrimpus- działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Zdobyta wiedza może okazać się nie do ocenienia podczas wyjazdu strażaków do akcji.
- Nasza jednostka najczęściej wyjeżdża do wypadków drogowych – mówi Janusz Wiśniewski, prezes OSP Rozogi. – Dlatego też takie ćwiczenia są bardzo ważne, ponieważ są doskonałą okazją do przypomnienia sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. A dodatkowo druhowie mają okazję zapoznać się z zasadami działania nowoczesnego sprzętu, w tym między innymi defibratora AED, który służy do wykonywania masażu serca.
Podczas szkolenia w Rozogach strażacy mieli okazję przypomnieć sobie resuscytację krążeniowo-oddechową, zasady wskazania do tlenoterapii, postępowanie i badanie pacjenta urazowego, zabezpieczanie ran i krwotoków, a także zabezpieczenie pacjenta do transportu. Szkolenie zostało urozmaicone dodatkowo o przypadki z jakimi podczas swoich codziennej pracy w pogotowiu spotykają się ratownicy medyczni.
- Przedstawiliśmy kilka przykładów akcji ratunkowych i na ich podstawie omówiliśmy błędy jakie popełnili ratownicy – strażacy – wyjaśnia Dawid Michalak, ratownik medyczny z Grupy Ratowniczej Autrimpus. – Takie zajęcia są właśnie po to, aby w przyszłości ochotnicy byli lepiej przygotowani i potrafili jak najlepiej udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krzysiek #1517888 | 83.31.*.* 23 paź 2014 05:52

    A może by grupa przyjechała do nas do Świętajna?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages