Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

W regionie trwa akcja usuwania eternitu

2014-07-11 09:10:59 (ost. akt: 2014-07-11 09:17:30)
We wtorek 8 lipca eternit usunięto z dachów budynku Edwarda Kaczmarczyka z Rozóg

We wtorek 8 lipca eternit usunięto z dachów budynku Edwarda Kaczmarczyka z Rozóg

Autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Siemieniuk

W 2014 roku 75 gmin z Warmii i Mazur usunie ze swoich terenów kolejne tony materiałów zawierających azbest. W bieżącym roku z regionu ma zniknąć blisko 3,4 tys. ton tego groźnego minerału. Obecnie prace trwają m.in. na terenie Gminy Rozogi.

Rok 2014 jest kolejnym, kiedy to można było skorzystać z dofinansowania na bezpieczne usuwanie azbestu. Tym razem na ten cel przeznaczono prawie 3,86 mln zł, z czego niespełna 1,6 mln zł to środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Pozostała kwota, czyli 2,27 mln zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O dotacje mogły starać się jednostki samorządu terytorialnego, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest na swoim terenie oraz posiadające opracowany i przyjęty uchwałą rady odpowiedni program. W ramach konkursu przewidziano dofinansowanie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak cena za jedną tonę usuniętych wyrobów azbestowych nie mogła być wyższa niż 680 zł. W tym roku na częściowe uporania się z problemem jakim jest azbest zdecydowało się 75 samorządów. Obecnie prace związane z usunięciem azbestu trwają na terenie gminy Rozogi. We wtorek 8 lipca azbest zdjęto z gospodarstwa Edwarda Kaczmarczyka.

- Mam dosyć duże gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka – wyjaśnia Edward Kaczmarczyk. – Niebawem mają wejść przepisy, które zabraniają produkcji mleka w budynkach, które pokryte są eternitem. Postanowiłem skorzystać z okazji jaką daje mi Fundusz, a także gmina i zdecydowałem się na zdjęcie tych płyt. To dla mnie same korzyści- nie martwię się o to co zrobić z azbestem, a przy okazji oszczędzę pieniądze na demontażu eternitu - dodaje.

Wojewódzki Fundusz w Olsztynie już od trzech lat wspiera samorządy w zakresie bezpiecznego usuwania azbestu. Co ważne cieszy się on coraz większym powodzeniem. – Trzeba wykorzystać tę możliwość i sięgać po pieniądze na takie działania – mówi Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie. – Dzięki temu jest między innymi bezpiecznie w naszym otoczeniu, a gospodarstwa rolne mogą starać się o atest ekologicznego producenta żywności. Dodatkowo realizujemy plany założone na szczeblu ogólnokrajowym, gdzie do 2032 roku powinniśmy się pozbyć wszystkich materiałów zawierających azbest.
Aby móc starać się o dofinansowanie na usuwanie azbestu samorząd musi posiadać specjalnie opracowany program. Nie wszystkie samorządy jednak go mają. Na szczęście to się zmienia. W gminie Rozogi taki program opracowano w 2013 roku i dzięki temu samorząd mógł przystąpić do jego realizacji w 2014.

- Ten rok jest więc dla nas pilotażowy. W 2014 azbest zostanie zdjęty z dachów w 13 gospodarstwach, dzięki czemu usuniemy 85 ton eternitu – mówi Józef Zapert, wójt gminy Rozogi. – Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do możliwości jaką daje Fundusz skorzysta więcej gospodarstw. Będziemy chcieli akcję promocyjną rozpocząć odpowiednio wcześniej, aby w ten sposób zachęcić gospodarzy, aby skorzystali z okazji i usunęli eternit ze swoich budynków - dodaje.

W tym roku z terenu powiatu szczycieńskiego zostaną usunięte 243 tony eternitu. Gmina Dźwierzuty pozbędzie się 75 ton, Gmina Świętajno 32 ton, Gmina Miejska Szczytno 13 ton, Gmina Szczytno 18 ton, a Jedwabno 23 tony. Według szacunków tegoroczny koszt usunięcia blisko 3, 4tys. ton azbestu z Warmii i Mazur przekroczy 2,57 mln zł, z czego ponad 2,16 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie z funduszy.
Grzegorz Siemieniuk


Tylko ciekawe informacje:
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages