Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Folklor ma we krwi

2014-04-18 08:58:24 (ost. akt: 2014-04-18 09:03:39)

Elżbieta Kasznia to jedna z nielicznych artystek ludowych z takimi sukcesami. Pieśni kurpiowskie w jej wykonaniu wielokrotnie zachwycały publiczność na różnych przeglądach i festiwalach. Spod ręki pani Elżbiety wychodzą też piękne wycinanki i kolorowe kwiaty z bibuły.

Elżbieta Kasznia pracuje w bibliotece w Rozogach. Jednak jej sława sięga sporo za granice gminy. Kobieta od najmłodszych lat interesowała się kulturą ludową, przede wszystkim kurpiowską, uczyła się wierszy, pieśni i specyficznego śpiewu. A wszystko, jak wspomina zaczęło się przypadkiem, na jednym z wesel. — Kobiety siedziały za stołem i śpiewały, tak mi się to spodobało, że już się nie bawiłam, tylko słuchałam — mówi. — To wydarzenie spowodowało, że zachwyciłam się kulturą ludową i chociaż tak naprawdę śpiewałam od dziecka to wtedy dopiero odkryłam swoją drogę muzyczną — dodaje.
Niedługo trzeba było czekać na pierwsze sukcesy.
W 1988 roku pani Elżbieta dała pierwszy występ solo podczas jednego z przeglądów muzyki ludowej. — Zajęłam drugie miejsce. Kilka lat później w 1995 roku w Kazimierzu podczas Ogólnopolski Festiwal Kapel Ludowych i Śpiewaków skończyłam rywalizację na 3 pozycji. Natomiast w 2009 roku reprezentowałam nasze województwo i zajęłam 1 miejsce — mówi.
O specyficznym śpiewie kurpiowskim mówi krótko, ale dosadnie. — Kurpiowskie pieśni śpiewa się samemu. Występy solo pozwalają mi kontrolować rytmikę, samemu łatwiej jest też zrobić próbę. A jak trzeba śpiewać? Przede wszystkim z uczuciem, oddać jak najdokładniej słowa pieśni, a te najczęściej mówią o miłości — wyjaśnia pani Elżbieta. — Kilka razy śpiewałam też na tradycyjnych weselach — dodaje.

Kolorowe kwiaty
Bibuła to tradycyjny materiał do wyrobu przepięknych, kolorowych kwiatów. — Pomysł powstał około roku 2000. W Rozogach odbywał się konkurs na palmy wielkanocne, ja byłam wybrana do komisji, ale chciałam nikogo oceniać, wolałam pomóc merytorycznie. W pewnym momencie pomyślałam sobie, że ja też potrafiłabym zrobić palmę lub kwiaty — mówi. — Pierwsze sztuki nie były zbyt imponujące, poza tym robiłam je bardzo długo, ale nie poddałam się i w końcu zaczęły wychodzić. Chcę, by moje kwiaty były zbliżone do naturalnych, dlatego czasem jeżdżę rowerem na łąkę i obserwuję jak wyglądają i jak rosną. — dodaje.
Tulipany, krokusy, mlecze, goździki jej autorstwa zachwycają mieszkańców, ale trafiły też za granicę. — Była wystawa na Ukrainie, ja zrobiłam kompozycję w kolorach flagi narodowej, ten pomysł bardzo się spodobał — wspomina.

Papier i nożyce
Z wycinankami jak mówi pani Elżbieta - było podobnie jak z kwiatami. Zaczęło się przypadkiem, ale po czasie przerodziło w wielką pasję. — Ktoś poprosił mnie o przygotowanie tradycyjnej wycinanki. Sporo czytałam o wycinankach kurpiowskich i znałam motywy, więc postanowiłam działać. Spodobało się, dlatego kontynuowałam prace. Teraz robię własne projekty. Motywy ludowe, zwierzęta jak koguty, jelenie, konie w nowych aranżacjach. To nie jest trudne, ale trzeba folklor i na bazie ludowych wzorów tworzyć własne. Sporo na ten temat czytała. Wycinakami ludzie ozdabiali m.in. ściany na święta.

Tylko ciekawe informacje:
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz,

co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo

proste.
Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę

" ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje

się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i

jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. monika #1386189 | 164.127.*.* 30 kwi 2014 22:30

    Pani Ela WIELKA kobieta !!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages