Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Pamięć o Powstaniu i Powstańcach Styczniowych

2013-09-26 14:16:28 (ost. akt: 2013-09-26 14:22:07)
Chociaż od wybuchu Powstania Styczniowego minęło już 150 lat, pamięć o tych wydarzeniach i ludziach biorących w nich udział wciąż trwa. Uroczystości upamiętniające 150 rocznicę powstania odbyły się w Klonie i Rozogach.
W czwartek, 19 września, na cmentarzu w Klonie odsłonięto pamiątkową tablicę przy grobie powstańca Jakuba Pałaszewskiego. Jakub Pałaszewski żył w latach 1840-1938. Po upadku powstania w 1864 r. uciekł przed represjami i znalazł schronienie wśród mazurskiej ludności we wsi Klon. Jego grób to jedyna mogiła polskiego powstańca zachowana na Mazurach. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał historyk prof. Janusz Jasiński, a poświęcił dziekan dekanatu Rozogi, ksiądz Józef Midura. 
Po tych uroczystościach, w kościele w Rozogach odbyła się msza święta, której przewodził arcybiskup Edmund Piszcz. Podczas homilii arcybiskup nawiązywał do wydarzeń sprzed 150 lat i podkreślał sens walki jakiej podjęli się powstańcy. Po mszy na Pomniku Pomordowanych i Poległych odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę. Hołd oddano także Mazurom i Kurpiom, którzy nieśli pomoc powstańcom.
Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach odbyła się historyczna sesja. Profesor Stanisław Achremczyk podjął dyskusję na temat sensu powstania, natomiast dr Zbigniew Kudrzycki omówił pomoc, jakiej udzielali polskim żołnierzom ludzie zamieszkujący tereny ówczesnego pogranicza.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sowa #1235651 | 83.31.*.* 3 lis 2013 20:11

    skąd oni go wytrzasnęli ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages