Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Gimnazjaliści z Rozóg na Cyprze

2013-03-22 09:27:06 (ost. akt: 2013-03-22 09:49:08)

Pięcioosobowa delegacja uczniów i nauczycieli z gimnazjum w Rozogach wróciła z Cypru. Celem wyjazdu na wyspę leżącą na Morzu Śródziemnym było spotkanie szkół partnerskich realizujących projekt "Regionalizm w europejskim biznesie" w ramach programu COMENIUS.

Polskich gimnazjalistów i ich rówieśników z Anglii, Czech, Francji, Norwegii i Włoch gościła szkoła w Pera Corio-Nisou. Dwupiętrowy budynek szkolny składający się z kilku skrzydeł zachwycił Polaków swoją przestrzennością. Z każdej klasy na parterze wychodzi się bezpośrednio na dziedziniec. Natomiast z pięter każda klasa wychodzi na balkon i schodami w dół schodzi się prosto na dziedziniec.

Atrakcją dziedzińca są drzewa cytryn i pomarańczy obfitujące w dojrzałe owoce. Uczniowie ubrani są w ciemne mundurki.
Pierwszy dzień pobytu na wyspie rozpoczął się spotkaniem z uczniami i nauczycielami oraz przedstawicielami władz lokalnych Pera Chorio- Nisou.

W czasie spotkania szkoły przedstawiły prezentacje multimedialne, reklamy i wyroby regionalne. Zebranie zakończyło się degustacją sałatek i potraw greckich przygotowanych prze tamtejszych nauczycieli. Wyjazd do Larnaki słynącej ze słonecznej plaży był pełen miłych wrażeń. Uczniowie zwiedzili kościół św. Łazarza - świątynię prawosławną usytuowaną na miejscu grobu Łazarza wskrzeszonego przez Chrystusa.

Wstąpili także do meczetu Hala Sultan jednego z najświętszych miejsc islamu. Rozowianie wzięli udział w warsztatach tworzenia kartek turystycznych i wyrobów tradycyjnych słodkości cypryjskich. Podziwiali pokaz i naukę tańców tej wyspy. Wycieczka do Nikozji, stolicy Cypru była kolejna atrakcją pobytu. — Cypr, to najdalej na wschód położona wyspa na Morzu Śródziemnym. Leży u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Wyspa i stolica podzielona jest na dwie części: północną i południową – grecką. Tylko część południowa znajduje się w Unii Europejskiej — wyjaśnia nauczycielka Małgorzata Mierzeje.

Pięciodniowy pobyt u przyjaciół zakończył się odwiedzinami lokalnych firm Papis zajmującymi się produkcją słodyczy z owoców drzewa karbowego oraz uprawą i sprzedażą świeżych ziół.   

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages